Το Σάββατο 24 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο της Ημερίδας ΔΟΜΕΣ Index 03 “ΑΦΕΤΗΡΙΕΣ”, η νέα γενιά Ελλήνων αρχιτεκτόνων συνομιλεί με τα έργα μεγάλων αρχιτεκτόνων όπως του Gerrit Rietveld, του Mies van der Rohe, του Álvaro Siza, του Toyo Ito και του Τάκη Ζενέτου, στο αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη, με είσοδο ελεύθερη.
Ένας μαραθώνιος διάλογος με τη διεθνή αρχιτεκτονική, με πρωταγωνιστές 45 Έλληνες αρχιτέκτονες κάτω των 45 χρόνων που παρουσιάζουν τα αρχιτεκτονικά έργα που αποτέλεσαν το σημείο αναφοράς της δικής τους έμπνευσης και εξέλιξης. Το ρόλο του σχολιαστή αναλαμβάνουν 10 καταξιωμένοι αρχιτέκτονες και καθηγητές Πανεπιστημίου Αρχιτεκτονικής από όλη την Ελλάδα.
Η Ημερίδα ξεκινά στις 10.30 και χωρίζεται σε πέντε διαφορετικές συνεδρίες. Τα έργα που θα παρουσιαστούν προέρχονται από την Ευρώπη, την Αμερική, την Ασία αλλά και το ουτοπικό, καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα χρήσεων, από ιδιωτικές κατοικίες, δημόσια κτήρια και γραφεία έως και μνημεία, μουσεία και κήποι, από τις αρχές του 1900 έως και σήμερα. Απευθύνεται σε αρχιτέκτονες, σχεδιαστές εσωτερικού χώρου και τοπίου, φοιτητές, καλλιτέχνες, πολιτικούς μηχανικούς αλλά και σε όσους ασχολούνται με την αρχιτεκτονική και το design.
Η Ημερίδα ” ΑΦΕΤΗΡΙΕΣ ” διοργανώνεται για τρίτη χρονιά από το αρχιτεκτονικό περιοδικό ΔΟΜΕΣ και τη διαδικτυακή βιβλιοθήκη έργων ελληνικής αρχιτεκτονικής ΔΟΜΕΣ INDEX. Στόχος της διοργάνωσης είναι η εύρεση ενός κοινού τόπου μεταξύ της νέας γενιάς Ελλήνων αρχιτεκτόνων και της σημαντικής διεθνούς αρχιτεκτονικής.
Πρόγραμμα Ημερίδας ‘ ΑΦΕΤΗΡΙΕΣ ’ – ΔΟΜΕΣ INDEX 03
10:30 – 10:45 | Έναρξη
Μάρω Καρδαμίτση – Αδάμη & Γεώργιος Α. Πανέτσος
10:45 – 12:00 1η Συνεδρία
Προεδρείο: Αγνή Κουβελά ‐ Παναγιωτάτου | Γιώργος Τριανταφύλλου
Ομιλητές:
Studio 2Pi Architecture – Παναγιώτης Παπασωτηρίου
Νεκροταφείο Skogskyrkogården – Woodland, Gunnar Asplund & Sigurd Lewerentz, Στοκχόλμη – Σουηδία, 1915-1940
Μυρτώ Κιούρτη
Κατοικία Schröder, Gerrit Rietveld, Ουτρέχτη – Ολλανδία, 1924
Κώστας Τσιαμπάος
Villa Tugendhat, Mies van der Rohe, Brno – Τσεχία, 1929-1930
Οι αρχιτέκτονες της Φάλαινας – Ίρις & Λήδα Λυκουριώτη
Χρόνος για χασμουρητό – Tempe à Pailla, Eileen Gray, Castellar – Γαλλία, 1931
draftworks* – Χριστιάνα Ιωάννου, Χρίστος Παπαστεργίου
Παιδότοποι στο Άμστερνταμ, Aldo van Eyck, Άμστερνταμ – Ολλανδία, 1947-1978
Petrās Architecture Studio – Τσαμπίκος Πετράς
Ο κήπος των γλυπτών – Giardino delle sculture, Carlo Scarpa, Βενετία – Ιταλία, 1952
12:00 – 13:15 2η Συνεδρία
Προεδρείο: Βασιλική Πετρίδου | Κωνσταντίνος-Βίκτωρ Σπυριδωνίδης
Ομιλητές:
griik architects- Κωνσταντίνος Γρίβας, Νατάσα Κυριακίδη
Κατοικία του μέλλοντος – Έκθεση Daily Mail Ideal Home, Alison & Peter Smithson, Λονδίνο – Ηνωμένο Βασίλειο, 1955-1956
Στέλιος Γιαμαρέλος
Εργοστάσιο Φιξ, Τάκης Ζενέτος, Αθήνα – Ελλάδα, 1957-1963
Πλάτων Ησαΐας
No-Stop City, Archizoom Associati, 1966-1972
Κωσταντής Κίζης
Πισίνες, Álvaro Siza Vieira, Leça da Palmeira – Πορτογαλία, 1966
Κώστας Πουλόπουλος
Railway Sleeper House, Shin Takasuga, Miyakejima – Ιαπωνία, 1970-1980
askarchitects – Αλεξάνδρα Στράτου, Στέλλα Κωνσταντινίδη
Splitting, Gordon Matta-Clark, New Jersey – ΗΠΑ, 1974
13:15 – 14:30 Διάλλειμα
14:30 – 15:45 3η Συνεδρία
Προεδρείο: Μόρφω Παπανικολάου | Θανάσης Σπανομαρίδης
Ομιλητές:
Στέλλα Παντελιά
The Lightning Field, Walter De Maria, Catron County – New Mexico – ΗΠΑ, 1977
Topotheque – Ιάσων Πανταζής
Διαμέρισμα, Σπυρίδων Πανταζής – Ελένη Μαργαριτίδου, Ιωάννινα – Ελλάδα, 1987
Αριάδνη Βοζάνη
Τοπιακή διαμόρφωση και μνημείο για τον Walter Benjamin – Passages, Dani Karavan, Portbou – Ισπανία, 1990-1994
Γεωργία Δασκαλάκη, Γιάννης Παπαδόπουλος
Κατάστημα επίπλων στη Νέα Κηφισιά, Κυριάκος Κρόκος, Αθήνα – Ελλάδα, 1990-1996
mab architects – Franky Antimisiaris, Branko m. Berlic
Κτήριο γραφείων της Red Eléctrica de España, Mariano Bayón, Σεβίλλη – Ισπανία, 1992
Δέσποινα Ζαβράκα
(Νεκρο)ταφείο Furstenwald, Kienast & Vogt Landschaftsarchitekten, Chur – Ελβετία, 1992-1996
15:45 – 17:00 4η Συνεδρία
Προεδρείο: Κωστής Πανηγύρης | Λιάνα Νέλλα – Ποτηροπούλου
Ομιλητές:
Αγάπη Πρώιμου
Μετατροπή βυρσοδεψείου σε κατοικία και γραφείο, Μάριος – Αλέξανδρος Νικηφοριάδης – Δανάη Σκαράκη, Χανιά – Ελλάδα, 1994
K&K Architects – Κατερίνα Κοτζιά, Κορίνα Φιλοξενίδου
Sendai Mediatheque, Toyo Ito, Sendai – Ιαπωνία, 1995-2001
AVW‐Architecture – Αγγελική Αθανασιάδου, Κατερίνα Βασιλάκου
Αθλητικό κέντρο – Palestra Polivalente, Livio Vacchini, Losone – Ελβετία, 1995-1997
0-2 – Βάλια Φούφα
Εθνικό περίπτερο της Πορτογαλίας – Expo ’98, Álvaro Siza Vieira, Λισαβόνα – Πορτογαλία, 1998
aaiko arkitekter – Κωνσταντίνος Ιωαννίδης, Ισιδώρα‐Αγγελική Κόλια
Μουσείο εθνικής τεκμηρίωσης της διαλέκτου NyNorsk – Ivar Aasen-tunet, Sverre Fehn, Ørsta – Νορβηγία, 2000
SOUTH architecture – Χρυσόστομος Θεοδωρόπουλος, Ελένη Λιβάνη
Chilean House 1, Smiljan Radić, Rancagua – Χιλή, 2006
17:00 – 18:00 5η Συνεδρία
Προεδρείο: Νέλλη Μάρδα | Μέμος Φιλιππίδης
Ομιλητές: 314 Architecture Studio – Παύλος Χατζηαγγελίδης
N House, Sou Fujimoto, Oita – Ιαπωνία, 2008
Αλέξανδρος Γερούσης, Κατίτα Χρυσανθοπούλου
Κατοικία για ένα νεαρό ζευγάρι, Junya Ishigami + associates, Τόκιο – Ιαπωνία, 2010
Svstudio – Σίμος Βαμβακίδης
Σιδηροδρομικοί σταθμοί στο Κατάρ – QIRP, UNStudio, Ντόχα – Κατάρ, 2012-2019
vp architectural studio – Βίκη Πορίκη
Κατοικία στα Ιωάννινα, Παύλος Βλαστός, Ιωάννινα – Ελλάδα, 2012
Σταύρος Μαρτίνος
Ξενώνας Wa Shan, Amateur Architecture Studio, Xiangshan – Κίνα, 2013-2014
18:00 – 21:00 Μουσείο Μπενάκη
Πληροφορίες για την Ημερίδα
Ημερίδα ΔΟΜΕΣ Index3 | ΑΦΕΤΗΡΙΕΣ
Τοποθεσία: Αμφιθέατρο Μουσείου Μπενάκη (Πειραιώς 138)
Ημερομηνία: Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015
Ώρες Διεξαγωγής: 10.30 – 18.00
Είσοδος Ελεύθερη